סריגה בכיתה א' - תהין המורה למלאכה

עודכן: 15 בדצמ׳ 2020השמש הפציע

זהר ועגול

אשא שתי ידי

יד ימין ויד שמאל

קרן קטנה

כל ציפורן עוטרת

ואצבע לאצבע

בלחש אומרת

עם כתר פלאים זה

אגש למלאכה

אסרוג

ואתפור

וארקום בשמחה

אחת שתים שלום

שתי ידי מוחאות

ויחד נתחיל

אצבעות נפלאותמרגש לפגוש את הילדים בשיעורי המלאכה. יש קסם מיוחד שקורה רק בכיתה א׳ וזו זכות גדולה עבורי כמורה להיות חלק ממנו.

המשימה הראשונה שלנו היא תפירת תיק מלאכה! תיק שילווה את הילדים עד כיתה ח׳ ואליו נחבר את הרקמות היפות שההורים רוקמים עבורם. אני אלמד את הילדים לתפור עם דולפין כסוף שצריך למצוא את דרכו בשחייה עד לאמא שלו שמחכה לו בקצה השני של השונית... ״ממצולות המים, אל השמש בשמיים״... כאשר תיק המלאכה יהיה מוכן נתחיל במלאכה המשמעותית ביותר של השנה: מלאכת הסריגה. כל ילד יקבל עדר של כבשים (עיניים על מסרגה) וכמו רועה צאן טוב, יצטרך לשמור עליו ולדאוג שאף כבשה לא בורחת לו מהעדר... משימה לא פשוטה!

הסריגה מטפחת כשרים רבים ומגוונים בגוף ובנפש הילדים. ראשית מיומנויות של מוטוריקה עדינה, זריזות אצבעות וידיים. שנית מדובר על עבודה ריתמית, חוזרת על עצמה ומזכירה את הנשימה, בכך היא מטפחת ומחזקת את כוחות הנפש, את הרגש והחוויה. לא פחות היא קשורה לחיזוק וטיפוח של הכוחות המנטאליים של הילד. הקשרים שיוצרת מלאכת הסריגה מדמים את הקשרים שאנו עושים בחשיבתנו והיא מכינה בצורה הטובה וההרמונית ביותר את כוחות החשיבה והתודעה. היכולת לסרוג וליצור מוצר יפה ושימושי מביאה בנוסף לביטחון ולהכרה ביכולת שלי לעשות וליצור דברים. השנה הילדים יסגרו תיק יפה לחלילית שלהם.

שטיינר אמר: ״על ההוראה להוביל למרחב המעשי של החיים, יש הרבה בני אדם בעולם שאין להם מושג עד כמה יכולים הגיון בריא וחשיבה להתפתח, באמצעות למידת מיומנות הסריגה...״

רכישת מיומנות הסריגה אינה פשוטה עבור רב הילדים ולוקח זמן עד שכולם מרגישים בה בנח. ההורים, סבתות, סבים, דודים ודודות שיודעים לסרוג מגיעים ותומכים בשיעורים הראשונים של הלימוד, ובנוסף גם תלמידי הכיתות הבוגרות יצטרפו למספר שיעורים כדי לתמוך בילדי כיתה א׳.

בהצלחה לכתה א'!

תהין המורה למלאכה

16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול